Skip to content

1284 Rolls CourtToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block169
Lot8.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,572
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,200
36%
Improvement Value:$414,700
64%
Total Assessment$648,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,823+5.3%
2024$11,232+4.6%
2023$10,741+0.4%
2022$10,694+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,572DeedBook 18327, Page 1904Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$594,600
DeedBook 12711, Page 1914

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 4720, Page 700