Skip to content

1220 Mercedes BendToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2011

Property Information

Block169
Lot8.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2S2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,392
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,200
41%
Improvement Value:$337,100
59%
Total Assessment$571,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,409+5.3%
2024$9,889+5.6%
2023$9,365+0.4%
2022$9,324+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 10262, Page 472

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4630, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1987