Skip to content

1224 Mercedes BendToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 15, 2017

Property Information

Block169
Lot8.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,320
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,800
37%
Improvement Value:$384,200
63%
Total Assessment$610,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,114+5.3%
2024$10,559+11.4%
2023$9,480+0.4%
2022$9,438+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 16670, Page 1952Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 4581, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1987