Skip to content

1239 Mercedes BendToms River, NJ 08754

Built 1988

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 4, 2018

Property Information

Block169
Lot8.19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2G2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,320
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
37%
Improvement Value:$371,000
63%
Total Assessment$593,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,804+5.3%
2024$10,265+7.3%
2023$9,565+0.4%
2022$9,523+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 17322, Page 1464Recorded12/6/2018

Property Sale

Sale
$522,500
DeedBook 14348, Page 111

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 13133, Page 547

Property Sale

Sale
$241,200
DeedBook 4658, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1988