Skip to content

1235 Mercedes BendToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Jul 7, 1988

Property Information

Block169
Lot8.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,320
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
35%
Improvement Value:$417,900
65%
Total Assessment$642,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,714+5.3%
2024$11,129+11.4%
2023$9,992+0.4%
2022$9,948+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 4680, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1988