Skip to content

1867 Charlton CircleToms River, NJ 08755

Built 2006

Last Sale Price
$597,800
Last Sale Date
Jun 15, 2006

Property Information

Block170.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,865
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
24%
Improvement Value:$678,300
76%
Total Assessment$893,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,276+5.3%
2024$15,463+8.2%
2023$14,294+0.4%
2022$14,231+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$597,800
DeedBook 13222, Page 1015

Property Built

Built

Year Built: 2006