Skip to content

1801 Charlton CircleToms River, NJ 08755

Built 2006

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Aug 19, 2020

Property Information

Block170.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,461
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
24%
Improvement Value:$663,300
76%
Total Assessment$878,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,003+5.3%
2024$15,203+22.1%
2023$12,448+1.6%
2022$12,251+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft3,461DeedBook 18030, Page 1298Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$512,000
DeedBook 15354, Page 1425

Property Sale

Sale
$549,900
DeedBook 13099, Page 1273

Property Built

Built

Year Built: 2006