Skip to content

162 Riverwood DriveToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Date
Sep 19, 2003

Property Information

Block170
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,912
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
30%
Improvement Value:$484,400
70%
Total Assessment$694,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,652+5.3%
2024$12,020+8.0%
2023$11,129+0.4%
2022$11,080+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 11956, Page 1784

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5028, Page 81