Skip to content

1838 Charlton CircleToms River, NJ 08755

Built 2007

Last Sale Price
$974,700
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block170
Lot4.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,649
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
19%
Improvement Value:$858,700
81%
Total Assessment$1,064,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,399+14.6%
2024$16,931+1.1%
2023$16,754+5.7%
2022$15,845+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$974,700
Sq Ft4,649DeedBook 18239, Page 494Recorded12/31/2020

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft4,649DeedBook 16767, Page 1441Recorded6/13/2017

Property Sale

Sale
$702,500
DeedBook 14903, Page 475

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 14375, Page 113

Property Sale

Sale
$742,250
DeedBook 13702, Page 1351

Property Built

Built

Year Built: 2007