Skip to content

1850 Charlton CircleToms River, NJ 08755

Built 2009

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block170
Lot4.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,649
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
19%
Improvement Value:$905,600
81%
Total Assessment$1,116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,344+5.3%
2024$19,328+19.7%
2023$16,147+0.4%
2022$16,076+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,625,000
Sq Ft4,649DeedBook 18965, Page 621Recorded3/25/2022

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft4,649DeedBook 16702, Page 1122Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$870,133
DeedBook 14345, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 2009