Skip to content

1858 Charlton CircleToms River, NJ 08755

Built 2006

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block170
Lot4.19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,865
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
23%
Improvement Value:$682,200
77%
Total Assessment$886,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,147+5.3%
2024$15,340+10.6%
2023$13,869+0.4%
2022$13,808+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$865,000
Sq Ft3,865DeedBook 18352, Page 1409Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$732,743
DeedBook 13387, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 2006