Skip to content

1902 Charlton CircleToms River, NJ 08755

Built 2007

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block170
Lot4.30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,716
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
27%
Improvement Value:$651,200
73%
Total Assessment$894,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,292+5.3%
2024$15,479+14.7%
2023$13,497+0.4%
2022$13,437+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
Sq Ft3,716DeedBook 18580, Page 1544Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft3,716DeedBook 17233, Page 849Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$577,400
DeedBook 13746, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 2007