Skip to content

96 Riverwood DriveToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block170
Lot6.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,376
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
33%
Improvement Value:$487,300
67%
Total Assessment$722,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,160+5.3%
2024$12,503+14.7%
2023$10,904+0.4%
2022$10,856+22.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft3,376DeedBook 19031, Page 821Recorded5/16/2022

Property Sale

Sale
$502,000
DeedBook 14923, Page 1047

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 13545, Page 1092

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5712, Page 454

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4803, Page 237

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4474, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1986