Skip to content

109 Peacock PlaceToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 15, 2009

Property Information

Block170
Lot6.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,325
Acreage2.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,600
47%
Improvement Value:$344,700
53%
Total Assessment$645,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,757+5.3%
2024$11,170+9.7%
2023$10,182+0.4%
2022$10,137+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 14330, Page 238

Property Sale

Sale
$166,425
DeedBook 4479, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1986