Skip to content

108 Peacock PlaceToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 19, 1996

Property Information

Block170
Lot6.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,216
Acreage1.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,200
44%
Improvement Value:$327,500
56%
Total Assessment$585,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,671+5.3%
2024$10,138+7.1%
2023$9,465+0.4%
2022$9,423+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5404, Page 982

Property Sale

Sale
$164,408
DeedBook 4462, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1986