Skip to content

104 Peacock PlaceToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 1, 2001

Property Information

Block170
Lot6.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,444
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,600
38%
Improvement Value:$385,900
62%
Total Assessment$622,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,342+5.3%
2024$10,775+11.8%
2023$9,635+0.4%
2022$9,592+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 10604, Page 1621

Property Sale

Sale
$137,200
DeedBook 4537, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1986