Skip to content

96 Peacock PlaceToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 13, 2006

Property Information

Block170
Lot6.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,465
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
38%
Improvement Value:$397,900
62%
Total Assessment$642,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,714+5.3%
2024$11,129+14.9%
2023$9,685+0.4%
2022$9,642+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 13218, Page 986

Property Sale

Sale
$144,300
DeedBook 4458, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1986