Skip to content

1947 Sawmill CourtToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block171.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,668
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
29%
Improvement Value:$364,900
71%
Total Assessment$515,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,400+5.3%
2024$8,930+17.1%
2023$7,624+0.4%
2022$7,590+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,668DeedBook 18826, Page 843Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$88,990
DeedBook 4400, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1986