Skip to content

150 Village RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Nov 10, 1995

Property Information

Block171.01
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,494
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
24%
Improvement Value:$384,300
76%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,225+5.3%
2024$8,764+18.1%
2023$7,422+0.4%
2022$7,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5319, Page 399

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5022, Page 357

Property Sale

Sale
$102,490
DeedBook 4488, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1986