Skip to content

1927 Sawmill CourtToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Feb 23, 2001

Property Information

Block171.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,209
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
26%
Improvement Value:$357,200
74%
Total Assessment$485,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,840+5.3%
2024$8,399+15.5%
2023$7,274+0.4%
2022$7,242+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 10320, Page 1787

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 5586, Page 949

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5085, Page 458

Property Sale

Sale
$108,990
DeedBook 4402, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1986