Skip to content

1931 Sawmill CourtToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 1, 2018

Property Information

Block171.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,209
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
31%
Improvement Value:$324,700
69%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,613+5.3%
2024$8,182+10.7%
2023$7,389+0.4%
2022$7,357+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,209DeedBook 17113, Page 255Recorded5/11/2018

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 10830, Page 59

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 5144, Page 136

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4926, Page 848

Property Sale

Sale
$110,740
DeedBook 4392, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1986