Skip to content

1935 Sawmill CourtToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Dec 14, 2016

Property Information

Block171.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,240
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
26%
Improvement Value:$377,700
74%
Total Assessment$508,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269+5.3%
2024$8,806+15.2%
2023$7,646+0.4%
2022$7,613+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 16609, Page 1569Recorded12/22/2016

Property Sale

Sale
$107,990
DeedBook 4416, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1986