Skip to content

1959 Bricksburg CourtToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block171.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,346
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
31%
Improvement Value:$322,600
69%
Total Assessment$467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,520+5.3%
2024$8,094+9.7%
2023$7,379+0.5%
2022$7,345+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft2,346DeedBook 19235, Page 433Recorded11/25/2022

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,346DeedBook 19201, Page 927Recorded10/20/2022

Property Sale

Sale
$96,250
DeedBook 4428, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1986