Skip to content

159 Village RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 4, 2010

Property Information

Block171.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,540
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
32%
Improvement Value:$262,900
68%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,049+5.3%
2024$6,697+10.2%
2023$6,078+0.4%
2022$6,051+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14545, Page 15

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12467, Page 384

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 10502, Page 815

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5308, Page 255

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5025, Page 652

Property Sale

Sale
$108,990
DeedBook 4478, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1986