Skip to content

147 Village RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block171.02
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,657
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
23%
Improvement Value:$422,100
77%
Total Assessment$546,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,693+5.3%
2024$9,209+16.0%
2023$7,939+0.4%
2022$7,904+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft2,657DeedBook 19714, Page 597Recorded6/19/2024

Property Sale

Sale
$389,900

From:

To:

Sq Ft2,657DeedBook 16469, Page 1913Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$121,990
DeedBook 4505, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1986