Skip to content

201 Liberty Bell RoadToms River, NJ 08755

Built 1985

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block171.02
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,332
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
33%
Improvement Value:$247,500
67%
Total Assessment$368,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,714+5.3%
2024$6,379+14.3%
2023$5,583+0.4%
2022$5,558+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,332DeedBook 18717, Page 931Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 17015, Page 1765Recorded2/2/2018

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 14475, Page 226

Property Sale

Sale
$220,500
DeedBook 11752, Page 296

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 4522, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1985