Skip to content

189 Liberty Bell RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Feb 1, 2021

Property Information

Block171.02
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,918
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
31%
Improvement Value:$269,400
69%
Total Assessment$390,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,113+5.3%
2024$6,758+3.8%
2023$6,510+0.4%
2022$6,481+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,918DeedBook 18306, Page 682Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$357,525

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 17263, Page 234Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 12715, Page 332

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 10566, Page 542

Property Sale

Sale
$150,990
DeedBook 4575, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1986