Skip to content

185 Liberty Bell RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Jun 10, 2019

Property Information

Block171.02
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,332
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
31%
Improvement Value:$272,000
69%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,160+5.3%
2024$6,803+4.9%
2023$6,482+0.4%
2022$6,454+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 17511, Page 57Recorded6/21/2019

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 13578, Page 1642

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 11144, Page 411

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5663, Page 908

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4790, Page 220

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4639, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1986