Skip to content

132 Ticonderoga DriveToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block171.02
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,328
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
33%
Improvement Value:$247,900
67%
Total Assessment$369,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,740+5.3%
2024$6,403+12.5%
2023$5,693+0.4%
2022$5,668+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$421,000
Sq Ft1,328DeedBook 19087, Page 273Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 10113, Page 1271

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 4661, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1986