Skip to content

136 Ticonderoga DriveToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block171.02
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,750
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
31%
Improvement Value:$264,700
69%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+5.3%
2024$6,676+11.0%
2023$6,013+0.4%
2022$5,986+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000
Sq Ft1,750DeedBook 18343, Page 57Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 13542, Page 551

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 4693, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1988