Skip to content

1911 Powder Horn RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block171.02
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,209
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
26%
Improvement Value:$361,500
74%
Total Assessment$489,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,919+5.3%
2024$8,473+12.2%
2023$7,554+0.4%
2022$7,521+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft2,209DeedBook 20235, Page 105Recorded12/22/2025

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 12581, Page 988

Property Sale

Sale
$331,500
DeedBook 11268, Page 480

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 4812, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1988