Skip to content

1916 Powder Horn RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$682,000
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block171.02
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,552
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
32%
Improvement Value:$267,400
68%
Total Assessment$392,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150+5.3%
2024$6,792+10.0%
2023$6,175+1.6%
2022$6,081+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$682,000
Sq Ft1,552DeedBook 19902, Page 1082Recorded1/14/2025

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 16530, Page 1120Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 4751, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1988