Skip to content

1932 Powder Horn RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Sep 6, 1996

Property Information

Block171.02
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,209
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
26%
Improvement Value:$348,300
74%
Total Assessment$469,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,301+5.4%
2024$7,874+7.4%
2023$7,329+0.5%
2022$7,296+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5416, Page 783

Property Sale

Sale
$175,400
DeedBook 4703, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1988