Skip to content

1940 Powder Horn RoadToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block171.02
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,565
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
33%
Improvement Value:$248,300
67%
Total Assessment$369,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,729+5.3%
2024$6,393+11.7%
2023$5,723+0.4%
2022$5,698+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,565DeedBook 17792, Page 1620Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 13365, Page 338

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5293, Page 627

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 4793, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1987