Skip to content

198 Liberty Bell RoadToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block171.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,240
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
32%
Improvement Value:$282,700
68%
Total Assessment$415,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,574+5.3%
2024$7,196+2.5%
2023$7,022+0.4%
2022$6,991+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,240DeedBook 17851, Page 356Recorded4/9/2020

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5093, Page 680

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 4578, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1986