Skip to content

108 Liberty Bell RoadToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jan 19, 2024

Property Information

Block171.05
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,446
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
25%
Improvement Value:$390,400
75%
Total Assessment$520,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,163+5.3%
2024$8,705+12.5%
2023$7,741+0.4%
2022$7,707+15.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft2,446DeedBook 19603, Page 640Recorded2/9/2024

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5065, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1993