Skip to content

15 Cornwallis RoadToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block171.05
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,750
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
31%
Improvement Value:$280,400
69%
Total Assessment$406,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405+5.3%
2024$7,035+15.5%
2023$6,090+0.4%
2022$6,063+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,750DeedBook 18463, Page 656Recorded5/6/2021

Property Sale

Sale
$241,500
DeedBook 15192, Page 114

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 5090, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1993