Skip to content

140 Liberty Bell RoadToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$404,000
Last Sale Date
Mar 3, 2020

Property Information

Block171.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,286
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
26%
Improvement Value:$353,800
74%
Total Assessment$479,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,742+5.3%
2024$8,305+6.6%
2023$7,791+0.4%
2022$7,757+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$404,000
Sq Ft2,286DeedBook 17826, Page 1375Recorded3/18/2020

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5038, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1993