Skip to content

29 Bunker Hill DriveToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block171.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,950
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
26%
Improvement Value:$344,100
74%
Total Assessment$466,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,492+5.3%
2024$8,068+17.7%
2023$6,855+0.4%
2022$6,824+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 16887, Page 1264Recorded9/29/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5060, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$145,550
DeedBook 4626, Page 405