Skip to content

22 Cornwallis RoadToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block171.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,552
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
32%
Improvement Value:$256,600
68%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,880+5.3%
2024$6,536+11.1%
2023$5,885+3.9%
2022$5,663+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 18020, Page 1037Recorded8/21/2020

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 14881, Page 22

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 11872, Page 1452

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5415, Page 686

Property Sale

Sale
$120,385
DeedBook 4996, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1992