Skip to content

1943 Powder Horn RoadToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block171.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,209
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
26%
Improvement Value:$416,600
74%
Total Assessment$562,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,251+5.3%
2024$9,739+27.9%
2023$7,614+0.4%
2022$7,580+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,209DeedBook 17515, Page 1017Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 13064, Page 1220

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 4786, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1989