Skip to content

1930 White Knoll DriveToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
May 26, 1994

Property Information

Block171.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,552
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
35%
Improvement Value:$306,600
65%
Total Assessment$471,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,593+5.3%
2024$8,163+22.4%
2023$6,672+0.4%
2022$6,643+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5170, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1993