Skip to content

186 Old Orchard Road WestToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$513,000
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block171.07
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,808
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
34%
Improvement Value:$421,200
66%
Total Assessment$634,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,555+5.3%
2024$10,978+13.4%
2023$9,685+4.7%
2022$9,254+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$513,000
Sq Ft2,808DeedBook 17787, Page 1897Recorded2/13/2020

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5255, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1995