Skip to content

190 Old Orchard Road WestToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 21, 2007

Property Information

Block171.07
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,270
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
33%
Improvement Value:$366,400
67%
Total Assessment$544,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,919+5.3%
2024$9,424+17.3%
2023$8,036+0.4%
2022$8,001+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 13878, Page 1924

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 10178, Page 928

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5257, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1995