Skip to content

1935 Powder Horn RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Aug 24, 2001

Property Information

Block171.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,856
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
32%
Improvement Value:$277,600
68%
Total Assessment$408,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445+5.3%
2024$7,073+6.1%
2023$6,667+0.4%
2022$6,638+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 10523, Page 1267

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5733, Page 498

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 4695, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1988