Skip to content

1965 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Sep 13, 2011

Property Information

Block171.07
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,353
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
32%
Improvement Value:$351,700
68%
Total Assessment$520,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,487+5.3%
2024$9,013+4.3%
2023$8,638+0.4%
2022$8,600+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 14978, Page 1013

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 14370, Page 90

Property Sale

Sale
$352,100
DeedBook 13757, Page 1284

Property Sale

Sale
$393,000
DeedBook 11673, Page 1943

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5711, Page 607

Property Sale

Sale
$187,985
DeedBook 5189, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1994