Skip to content

1912 White Knoll DriveToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block171.08
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,552
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
36%
Improvement Value:$301,500
64%
Total Assessment$470,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,573+5.3%
2024$8,144+27.2%
2023$6,405+0.4%
2022$6,377+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 18059, Page 1234Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 16848, Page 1234Recorded8/24/2017

Property Sale

Sale
$274,500
DeedBook 15256, Page 265

Property Sale

Sale
$170,900
DeedBook 10125, Page 91

Property Sale

Sale
$144,675
DeedBook 5283, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1993