Skip to content

1884 White Knoll DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$231,275
Last Sale Date
May 31, 1994

Property Information

Block171.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,880
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
31%
Improvement Value:$414,400
69%
Total Assessment$597,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,885+5.3%
2024$10,341+11.7%
2023$9,260+0.4%
2022$9,219+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$231,275
DeedBook 5170, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1994