Skip to content

1883 White Knoll DriveToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$479,900
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block171.08
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,506
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
29%
Improvement Value:$449,700
71%
Total Assessment$631,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,510+11.1%
2024$10,362+12.0%
2023$9,250+0.4%
2022$9,209+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$479,900

From:

To:

Sq Ft2,506DeedBook 17211, Page 1666Recorded8/17/2018

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 5452, Page 891

Property Sale

Sale
$207,480
DeedBook 5179, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1994