Skip to content

124 Old Orchard Road EastToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block171.10
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,753
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
32%
Improvement Value:$352,900
68%
Total Assessment$518,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,454+5.3%
2024$8,982+25.2%
2023$7,174+0.4%
2022$7,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,753DeedBook 18540, Page 1812Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$367,500

From:

To:

Sq Ft1,753DeedBook 16887, Page 767Recorded9/29/2017

Property Sale

Sale
$169,980
DeedBook 5113, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1993